Ciekawostki

Ciekawostki

11/10/2018

Nie potrzebujemy kawy zaraz po przebudzeniu!
Nasz organizm naturalnie produkuje hormon zwany kortyzolem, który sprawia, że rano czujemy zwarci i gotowi, by maszerować do pracy. Kortyzol uwalnia się w zależności od Waszego rytmu dobowego w ciągu dnia. Jeśli więc macie zwyczaj picia kawy od razu po przebudzeniu, możecie poczekać nieco dłużej, żeby kofeina nie marnowała się, w momencie, gdy poziom kortyzolu jest najwyższy.

Kawa, w rzeczywistości nie działa odwadniająco
Oczywiście mamy na myśli spożywanie kawy z umiarem. Badania wykazały, że uważana kiedyś za bardzo moczopędną kofeina, nie ma takich właściwości (o ile nie jest spożywana w ilościach większych niż 2-3 kawy dziennie, lub 500-600mg na dzień). Jeśli więc, lubisz kawę i pijesz ją z umiarem – nie masz czym się martwić!

Działanie kawy odkryto obserwując… kozy
Jak podaje legenda, etiopski pasterz zainteresował się działaniem kawy, gdy jego kozy zaczęły „tańczyć” po spożyciu ziaren kawowca.

Kawa ma wpływ na długość życia
Kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, działa pobudzająco i orzeźwiająco, oraz przyspiesza przemianę materii. U ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób Parkinsona, cukrzycy typu II, oraz chorób serca. Żeby nie było tak różowo, to badania wykazały, że osoby pijące kawę mają skłonności do innych niezdrowych nawyków, takich jak: palenie papierosów, czy picie alkoholu w dużych ilościach.

Kawa zawiera ważne składniki odżywcze
Pojedyncza filiżanka kawy zawiera: 11% dziennej zalecanej ilości ryboflawiny (witamina B2), 6% kwasu pantotenowego (witamina B5), 3% potasu i manganu , oraz 2% niacyny i magnezu.

Najdroższa kawa na świecie kosztuje niemal 100 zł za filiżankę.
Kawa luwak (bo tak się nazywa) to kawa, której ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Częściowo nadtrawiona w żołądku zwierzęcia kawa traci gorzki smak i zyskuje lepszy aromat. Po umyciu, ziarna traktowane są tak samo jak inne gatunki (prażenie, mielenie). Trafia głównie do USA i Japonii.

Kawa pomaga spalać tłuszcz
Podobno picie kawy (a w zasadzie kofeina w niej zawarta) może przyśpieszyć metabolizm od 3 do 11%.

Cała kawa rosnąca na świecie pochodzi z tzw. „Coffee belt” (pasa kawy)
W skład Coffee Belt wchodzą wszystkie regiony, które mają dobre warunki dla uprawy kawy. Jak wiemy, kawa potrzebuje dużo słońca i odpowiednią ilość ciepła, można powiedzieć, że pas „Coffe Belt” wyznacza również najlepsze miejsca na tropikalne wakacje!

Najwięksi producenci kawy
Brazylia, Wietnam i Kolumbia zapewniają 50-60 proc. światowej produkcji kawy rocznie. Ponad pięć milionów Brazylijczyków żyje z uprawy trzech miliardów drzewek kawowych!

Kawa w Polsce
Do Polski moda na kawiarnie przyszła z Saksonii wraz z królem Augustem II Mocnym i Augustem III. Pierwsza kawiarnia w Rzeczypospolitej powstała w 1700 r. w portowym Gdańsku, a w 1763 r. w Warszawie były dwie kawiarnie.

 

Tekst udostępniony ze strony zalajkowane.pl